Ładowanie
  • kontakt

Masz pytanie?

potrzebujesz porady technicznej?

Zadzwoń do nas!

+48 32 614 09 17 

+48 692 430 544

+48 608 642 108

+48 728 919 707

[email protected]

Napisz do nas!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  • zgłoś uwagę

By wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom, chcemy by sklep był jak najbardziej funkcjonalny.

Prosimy o informacje, jeżeli zauważą Państwo błąd techniczny lub merytoryczny na naszej stronie.

Podziel się swoją opinią

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Wzorcowanie manometrów - zapraszamy!

06.02.2025

 



Wzorcowanie w trybie ekspres – już w 5 dni roboczych!

Potrzebujesz szybkiego wzorcowania z akredytacją PCA? Oferujemy możliwość realizacji usługi w trybie ekspresowym – w zaledwie 5 dni roboczych! W normalnym trybie, planowane wzorcowania wykonujemy w terminie 3 tygodni, natomiast oferujemy możliwość skrócenia tego terminu trzykrotnie. Dzięki naszemu doświadczeniu i nowoczesnemu zapleczu technicznemu zapewniamy najwyższą jakość usług oraz zgodność z obowiązującymi normami. Koszt wzorcowania uzależniony jest od klasy dokładności urządzenia. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące cen i dostępnych terminów, skontaktuj się z naszym doradcą. Numer telefonu znajdziesz poniżej.

Zakres akredytacji PCA

Nasza firmaoferuje profesjonalne wzorcowanie manometrów z certyfikatem Polskiego Centrum Akredytacji aż do 2500bar i w klasie dokładności nawet do 0,05% ! Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, zajmujemy się wzorcowaniem zarówno urządzeń posiadanych już przez klienta, jak i towarów zakupionych u Nas w sklepie internetowym.

 

Zadzwoń!

GSM:        +48 728 919 707

GSM:        +48 728 992 050



Wzorcowanie, Kalibracja, Legalizacja czy adjustacja?

 

Wzorcowanie inaczej kalibracja – to zbiór czynności mających na celu sprawdzenie właściwości metrologicznych danego przyrządu. Wzorcowanie polega na porównaniu w ustalonych warunkach (w konkretnych punktach wzorcowania) wskazań sprawdzanego przyrządu z wskazaniami odpowiedniego wzorca pomiarowego. Na podstawie wyników badań uzyskanych podczas wzorcowania dla sprawdzanego przyrządu wystawiany jest dokument zwany świadectwem wzorcowania.

Kalibracją często błędnie określane jest strojenie, czyli regulowanie przyrządu w celu przywrócenia wartości określonych przez producenta. Operację tą prawidłowo nazywa się adjustacją.

Legalizacja jest zespół czynności obejmujących sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia wymagania określone w odpowiednich rozporządzeniach Ministra Gospodarki. Dowodem wykonania legalizacji jest świadectwo legalizacji, które potwierdza spełnienie tych wymagań. Legalizacja jest obowiązkowa dla określonych typów przyrządów podanych w Rozporządzeniach Ministra Gospodarki. Legalizacji podlegają przyrządy stosowane do rozliczeń handlowych, przy pobieraniu opłat, podatków, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań, przy pobieraniu i ustalaniu podobnych należności i świadczeń, stosowane w ochronie zdrowia, życia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Legalizacja jest często mylona z wzorcowaniem. Jedynymi urządzeniami z zakresu pomiarów ciśnienia (manometry) są manometry do pomiaru ciśnienia w ogumieniu stosowane na stacjach diagnostycznych lub stacjach paliw.

Co to jest świadectwo wzorcowania?

Świadectwo wzorcowania to dokument, który potwierdza, że przyrząd spełnia określone właściwości metrologiczne, a tym samym pomiary wykonywane za pomocą tego przyrządu można uznać za wiarygodne i rzetelne. Potocznie stosuje się także określenia świadectwo kalibracji, certyfikat kalibracji, certyfikat wzorcowania, świadectwo sprawdzenia. Świadectwo wzorcowania powinno być wystawione zgodnie z wzorem zalecanym przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA).

Świadectwo zawiera m.in. przedmiot wzorcowania, zgłaszającego, użytkownika, metodę wzorcowania, warunki środowiskowe, tabelę wykonanych pomiarów, błąd pomiaru i oszacowanie niepewności pomiaru oraz informacje na temat wykorzystanych wzorców oraz datę przeprowadzenia badania. Nie określa ono terminu ważności wzorcowania, gdyż to ustala użytkownik przyrządu pomiarowego.

Czy wzorcowanie jest obowiązkowe?

Nie ma obowiązku wzorcowania każdego urządzenia pomiarowego. Konieczność wzorcowania przyrządów określają niektóre normy, systemy zarządzania i przepisy prawne. Dla przykładu System Zarządzania Jakością ISO 9001 określa, że "7.6 Tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie wiarygodnych wyników, wyposażenie pomiarowe należy wzorcować i/lub sprawdzać w ustalonych odstępach czasu lub przed użyciem w odniesieniu do wzorców jednostek miary powiązanych z międzynarodowymi lub państwowymi wzorcami jednostek miary."

Jaki jest okres ważności świadectwa wzorcowania?

Zgodnie z zalecanym przez Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) wzorem świadectwa wzorcowania na świadectwach wzorcowania standardowo nie podaje się daty ważności. Jednocześnie nie oznacza to, że wzorcowanie przyrządu jest ważne bezterminowo. Ponadto wraz z biegiem czasu przyrządy się rozkalibrowują i po pewnym okresie nadają się do użytkowania. W związku z tym jednorazowe wykonanie wzorcowania, np. przy zakupie przyrządu nie jest wystarczające. Zgodnie z odpowiednimi normami, rozporządzeniami i innymi przepisami prawnymi wzorcowanie należy cyklicznie powtarzać w całym okresie użykowania przyrządu. Dokumenty prawne i normy nie narzucają okresów w jakich należy ponawiać wykonanie wzorcowania. Terminy ponownych wzorcowań powienien ustalić użytkownik na podstawie własnych obserwacji, zaleceń producenta przyrządu lub dostępnych wytycznych, np. w dokumencie "ILAC-G24:2007/ OIML D 10:2007 (E): Wytyczne dotyczące wyznaczania odstępów czasu między wzorcowniami przyrządów pomiarowych”. Okres ponownego wzorcowania przyrządu wybiera się na podstawie czynników, które należy uwzględnić do określenia terminu ponownego wzorcowania, a są to:

  • jak bardzo istotny jest pomiar wykonywany przyrządem wzorcowanym?
  • Koszty lub szkody spowodowane zastosowaniem zużytego przyrządu
  • warunki pracy przyrządu, narażenia na zanieczyszczenia mechaniczne i chemiczne, narażenia na warunki ekstremalnie wysokiej temperatury i wilgotności
  • częstotliwość użytkowania

Dla uproszczenia powszechnie przyjmuje się konieczność wykonywania przyrządów raz do roku i taki termin ponownego wzorcowania jest zalecany przez laboratorium wzorcujące i producenta.

 

Gdzie wzorcować urządzenia pomiarowe?

 

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych mogą przeprowadzać: krajowe instytucje metrologiczne (Główny Urząd Miar) oraz laboratoria akredytowane i laboratoria nieakredytowane. Laboratoria nieakredytowane oraz laboratoria akredytowane muszą spełniać wymagania Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) dotyczące zapewnienia spójności pomiarowej, polegające na okresowym wzorcowaniu stosowanego w tych laboratoriach wyposażenia pomiarowego przez odpowiednie organizacje. Laboratoria akredytowane muszą spełniać także wymagania normy dotyczącej akredytacji laboratoriów wzorcujących ISO 17025 oraz zakończyć z wynikiem pozytywnym audyt prowadzony przez jednostkę akredytującą laboratoria wzorcujące (w Polsce PCA), weryfikujący spełnienie wymagań tej normy. Ponadto, aby utrzymać akredytację w laboratorium akredytowanym konieczne jest pozytywne przejście okresowych corocznych audytów kontrolnych.